Seeky

BlueLink – Skupina Air France

Klient

BlueLink

Webové stránky

www.bluelinkservices.com/en/prague

Zaujíma vás opísaná téma?

kontaktujte nás
BlueLink – Skupina Air France

BlueLink zvyšuje lojalitu zamestnancov pomocou aplikácie System4u

 

Spoločnosť so sídlom v Prahe je súčasťou skupiny Air France. Ponúka rezervácie letov, reklamácie oneskorenej alebo poškodenej batožiny a vernostné programy pre zákazníkov. Zamestnáva viac ako 600 ľudí z 50 krajín.

Tamojší personalisti si dobre uvedomovali, že nábor nových zamestnancov je nákladný a časovo náročný. Preto hľadali spôsoby, ako si udržať pracovníkov čo najdlhšie. A prišli s nezvyčajným nápadom – hrou na vernosť. Ľudia vykonávajú rutinné úlohy zábavným spôsobom, aby zlepšili náladu v tíme.

V BlueLink strávili desiatky hodín prípravami. Zistili, čo by sa ich kolegom páčilo, a koncipovali hru ako podporný nástroj pre firemné benefitné programy.

Vyhľadávanie dodávateľov

Potom začali hľadať dodávateľa webových aplikácií. Bola vyhlásená verejná súťaž, do ktorej sa prihlásili štyri spoločnosti. Najväčší záujem prejavila spoločnosť System4u, ktorá prišla s nápadom zasadiť hru do leteckého prostredia, čo sa dobre hodilo k oblasti pôsobenia spoločnosti BlueLink. Personálnych manažérov zaujala aj nápaditá grafika v pastelových farbách, ktorá sa výrazne odlišovala od ostatných návrhov.

Hra je zasadená do leteckého prostredia.

Spoločnosť BlueLink vedela, čo má aplikácia robiť, ale nemala presnú predstavu o tom, ako bude fungovať. Preto bolo na vývojároch zo System4, aby tento koncept roz pracovali do jednotlivých častí hry.

“Často sa stáva, že klient príde so všeobecným zadaním. Je to pochopiteľné, pretože na webové alebo mobilné aplikácie nie je špecialista. Takýmto klientom odporúčam, aby si overili, či s tým ich dodávateľ vie pracovať a či dokáže samostatne navrhnúť riešenie. Mnohí vývojári totiž potrebujú úplne presnú špecifikáciu, ktorú stačí do bodky splniť.” Jiří Brusenbauch, vedúci vývojárov, System4u

Ako hra funguje?

Aplikácia sa volá Around the World a začína výberom avatara a jeho balóna, helikoptéry alebo iného lietajúceho vozidla. Potom hráča čakajú úlohy , ktoré sa v hre označujú ako letecké výlety. Zamestnanci majú na výber z veľkého množstva možností.

Môžu napríklad:

  • vyplňte formulár spätnej väzby o školení,
  • navrhnúť zlepšenia,
  • zorganizovať teambuilding,
  • na zaškolenie nováčika,
  • vyplňte dotazník.

Hráči si vyberú svojho avatara a dopravný prostriedok.

Po dokončení úlohy ju aplikácia označí ako hotovú. Ambasádori, ktorými sú najmä vedúci tímov a divízií, to skontrolujú a potvrdia. Zamestnancom sa potom pripíše určitý počet leteckých míľ podľa náročnosti úlohy. Tie sa potom premenia na odmeny podľa vlastného výberu, napríklad na obed zadarmo, deň voľna, lepšiu kartu MultiSport a ďalšie. Je na nich, či si vyberú väčší počet menších, alebo počkajú a investujú nazbierané míle do veľkej odmeny. Jednou z odmien je pizza zadarmo.

Podvody od vývojárov

Aby bola hra pre zamestnancov čo najatraktívnejšia, vývojári System4u do nej pridali prvky gamifikácie. Jednou z nich je veľká mapa, ktorá vedie z Prahy cez miesta, kde má spoločnosť pobočky. S každým kilometrom, ktorý hráč na tejto mape najazdí, sa posunie ďalej a za dosiahnutie nového mesta dostane dodatočnú odmenu. Okrem toho vidí, kde sa na mape nachádzajú jeho kolegovia, s ktorými môže súťažiť.

Vďaka mape môže hráč ľahko zistiť, ako ďaleko sa dostal.

Po spustení hry sa na hlavnej obrazovke zobrazí panoráma Prahy. Keď však dorazí do Paríža, na obrazovke už na neho čaká Eiffelova veža. Ďalšou vlastnosťou je, že obloha sa mení podľa dennej doby – keď zamestnanec vykonáva úlohu skoro ráno, vidí východ slnka a večer hviezdnu oblohu.

Domovská obrazovka sa mení podľa toho, ako ďaleko sa hráč v hre dostal.

Medzi ďalšie herné funkcie, ktoré System4u do aplikácie zahrnula, patria rebríčky hráčov a možnosť vytvoriť so spoluhráčmi tímy, aby ste rýchlejšie získavali body.

Aj pre uchádzačov o zamestnanie

Do hry sa môžu zapojiť aj uchádzači o zamestnanie. V porovnaní so stálymi zamestnancami majú obmedzený zoznam úloh; napríklad za zaslanie životopisu alebo napísanie krátkeho textu o aktivitách spoločnosti BlueLink získavajú letecké míle. Výhodou je, že vďaka hre sa spoločnosť už počas náboru odlišuje od ostatných a získava si pozornosť potenciálnych zamestnancov.

Zamestnanci si hru užívajú

Samotná aplikácia sa vytvárala rok. Následné nasadenie do ostrej prevádzky bolo bezproblémové. V prvých šiestich mesiacoch sa do projektu zapojila približne polovica zamestnancov. Hra je zábavná a motivujúca.

Spoločnosť stále dolaďuje aktívnu účasť manažmentu. Manažéri prisľúbili svoju účasť, ale ich herná aktivita zatiaľ nie je veľmi viditeľná.

Využite hru na zvýšenie lojality zamestnancov

“Ak by spoločnosť chcela podobný projekt zaradiť medzi zamestnanecké výhody, odporúčam jej, aby si urobila riadny prieskum medzi vedením spoločnosti a zamestnancami. Len tak zistíte, čo by ľudí v spoločnosti bavilo a čo by malo zmysel. Zamestnancom je tiež potrebné dobre vysvetliť, prečo má zmysel, aby sa zapojili. Zápas musí byť zaujímavý, pretože každý má šancu vyhrať, je to len otázka iniciatívy a túžby.”

Odporúčam spolupracovať s programátormi zo System4u z BlueLink. Dokážu splniť požiadavky klientov, prísť s vlastnými kreatívnymi nápadmi, poradiť a tiež doplniť aplikáciu vhodnou grafikou.

Matěj Kubíček, oddelenie náboru, BlueLink

Alebo nás kontaktujte priamo

Alena Valečková

Alena Valečková

koordinátor kancelárie

Kontaktujte nás

Vyplňte náš formulár, ozveme sa vám do niekoľkých dní s návrhom nezáväznej konzultácie.

Kontaktujte System4u