Pracovný počítač a telefón pridelený zamestnávateľom už pre veľkú časť Čechov nepredstavuje lákavý benefit, 44 % Čechov preferuje jedno zariadenie na osobné aj pracovné účely a zamestnanci často dávajú prednosť práci na svojich osobných zariadeniach, na ktoré sú zvyknutí.
„Firmy tak ušetria za nákup elektroniky, o to viac by však mali myslieť na zabezpečenie firemných údajov. Osobné zariadenie na prácu podľa nášho prieskumu využíva 43 % pracujúcich Čechov, z toho 21 % len telefón, 6 % len počítač a 16 % používa osobný telefón aj počítač. O niečo väčším rizikom sú pritom osobné telefóny, ktoré nebývajú tak dobre zabezpečené ako počítače,“ hovorí Edward Plch zo spoločnosti System4u, ktorá sa zaoberá správou firemných mobilných zariadení.
Firmy teda riešia, ako zaistiť bezpečnosť firemných údajov na zariadeniach, na ktorých zamestnanci sťahujú rizikové aplikácie alebo s ktorými sa pravidelne pripájajú k nezabezpečeným wifi sieťam.
Ideálnym riešením na prácu na osobnom telefóne je vytvorenie oddeleného pracovného profilu, z používateľov osobných telefónov na prácu ho však má len 26 % respondentov prieskumu. Väčšina Čechov má firemné údaje na telefóne zabezpečené rovnako ako osobné údaje (napríklad pomocou zámku telefónu alebo antivírusu), 18 % respondentov priznalo, že nepoužíva žiadne zabezpečenie firemných údajov.
„Oddelený pracovný profil zamestnancom umožňuje vzdialený prístup k firemným e-mailom aj aplikáciám. Zamestnávateľ potom môže v prípade rizika celý profil vrátane citlivých údajov zmazať bez toho, aby ohrozil osobné údaje zamestnanca,“ opisuje princíp zabezpečenia Edward Plch.
Ani na pridelených pracovných zariadeniach však nie sú citlivé firemné údaje úplne v bezpečí, 78 % Čechov totiž pracovné telefóny a počítače využíva aj na súkromné účely.
„Otvorenie prílohy zo súkromného e-mailu alebo sťahovanie filmov z pochybných zdrojov môže ohroziť všetky údaje vrátane hesiel do bankovníctva alebo súkromných fotografií. Firmy, ktoré pracujú s citlivými údajmi, čo je prevažná väčšina firiem, by preto mali usporadúvať pravidelné školenia bezpečného správania v digitálnom svete. Z našich skúseností je najslabším článkom zabezpečenia firemných údajov práve zamestnanec,“ dodáva Edward Plch zo System4u.