Preč sú časy, keď zamestnanci používali firemné telefóny len na telefonovanie a písanie e-mailov.
Dnes je mobilné zariadenie plnohodnotný pracovný nástroj pre zamestnancov na všetkých pozíciách, nielen na tých kancelárskych a obchodných – napríklad skladníci pomocou neho kontrolujú a vydávajú objednávky, vodiči odosielajú nákladné listy, bankári zakladajú zmluvy atď. Ak zamestnanec nemá svoje zariadenie k dispozícii, nemôže svoju prácu vykonávať na 100 %. Ako a podľa čoho však správne mobilné zariadenia vybrať?
Prvý krok: zistite, pre koho mobilné zariadenia obstarávate
Výber mobilných zariadení má väčšinou na starosti manažment firmy. Manažéri pritom často vychádzajú z hierarchie firmy a pri výbere sa riadia jednoduchým pravidlom: čím vyššie postavenie, tým novšie a lepšie zariadenie. Oveľa dôležitejšie je však to, na čo zamestnanci mobilné zariadenie skutočne potrebujú.
Ako to funguje v praxi? Predstavte si zamestnanca železničnej dopravy, ktorý zisťuje stav koľajníc na železnici. Na svoju prácu potrebuje prístup na internet a mobilnú aplikáciu, aby mohol prípadnú poruchu na koľajniciach ihneď odfotografovať a nahrať do systému, kde sa také prípady evidujú.
Keby taký zamestnanec dostal smartfón s operačným systémom, ktorý nie je kompatibilný s danou aplikáciou, poruchu nemôže nahlásiť. Riešenie sa odsúva a hrozí nebezpečenstvo vykoľajenia vlaku. A predísť takému nebezpečenstvu len vyššou investíciou do smartfónu, ktorý je nutným pracovným nástrojom, to sa nielenže vyplatí, ale je to aj nutnosť.
Preto skôr ako svojim zamestnancom kúpite mobilné zariadenia na prácu, dobre si premyslite:
- kto, ako a na aké ďalšie pracovné účely bude zariadenie používať
- aké aplikácie na ňom musia byť plne funkčné, teda čo má taký telefón vedieť – každá firma používa pre svoj biznis iné firemné aplikácie – napr. podpisové riešenie pre kuriérov, automatické odosielanie zmlúv pre obchodníkov, načítanie položiek materiálu pre skladníkov, skenovanie vstupeniek pre usporiadateľov kultúrnych akcií atď.
- k akým firemným dátam potrebuje zamestnanec prístup alebo, naopak, kam pristupovať nemá – na zariadeniach je možné nastaviť či obmedziť takmer čokoľvek
- čo ďalšie očakávate, že by malo mobilné zariadenie spĺňať
Druhý krok: poraďte sa s odborníkom
Odpovede na zásadné otázky už máte, stále však neviete, aký typ mobilného zariadenia by bol na účely vašej firmy ideálny. Poraďte sa preto s odborníkom – ideálne s takým, ktorý nepracuje v prospech konkrétnej značky ani operačného systému. Vyhľadajte nezávislého znalca, ktorý objektívne zhodnotí potreby vašej firmy a vyberie optimálne riešenie.
Napríklad my v System4u máme zmapovaný trh a technologické trendy, takže dokážeme na základe vašich požiadaviek vybrať mobilné zariadenie, ktoré je pre vašu firmu v danej chvíli najvhodnejšie.
Myslite taktiež na to, že sa nemusíte nutne držať jednej značky, pokojne môžete kúpiť zariadenia rôznych značiek aj operačných systémov pre jednu firmu. Vždy sa však dopredu uistite, že zariadenia spĺňajú všetky funkcie, ktoré vaši zamestnanci na svoju prácu potrebujú.