Seriál o životnom cykle mobilných zariadení
Téma č. 3 – ako najľahšie nastavíte a rozdáte firemné mobilné zariadenia
Prvé kroky k výberu vhodných mobilných zariadení pre firemné účely sme popísali v predchádzajúcich článkoch na našom blogu – Ako vybrať mobilné zariadenia a Prečo je výhodnejšie mobilné zariadenie prenajať. Tu je pokračovanie nášho seriálu, tentoraz o nastavení mobilných zariadení a ako to zvládnuť čo najrýchlejšie a najefektívnejšie.
Ak svojim zamestnancom kúpite mobilné zariadenia, musíte ich najskôr sprevádzkovať a rozdať. Čo je v desaťčlennej firme formalita, pre stohlavú spoločnosť znamená obrovskú časovú aj logistickú záťaž. Ako najjednoduchšie sprevádzkujete a rozdistribuujete stovky alebo tisíce firemných smartfónov, tabletov a notebookov?
Čím viac ľudí, tým viac problémov
Ak máte vo firme jednotky alebo nižšie desiatky ľudí a všetkým nakúpite rovnaké zariadenia, zvládnete si nastavenie a distribúciu v spolupráci so svojím IT oddelením zabezpečiť sami. Len čo však počet zamestnancov rastie skôr k stovke, je celá agenda oveľa ťažšia.
Dokážete si napríklad predstaviť, že ručne vybalíte stovky smartfónov zo škatule, sprevádzkujete ich, nainštalujete do nich aplikácie, nastavíte oprávnenia a odovzdáte zamestnancom? A čo potom vo chvíli, keď pre každé oddelenie kupujete iné smartfóny a niekto firemný telefón nechce a pracuje z vlastného súkromného (princíp BYOD).
Taká práca potom zaberie týždne.
Bezpečnosť a prístupové práva
Mobilné zariadenia navyše nestačí len sprevádzkovať a rozdať. Musíte zaistiť taktiež bezpečnosť firemných dát, GDPR alebo prístupové práva k dátam a aplikáciám. Manažéri napríklad potrebujú prístupy k všetkým interným dokumentom a reportom, ale už sa zaobídu bez prístupu do skladového hospodárstva. Skladníci potrebujú poznať stav skladu a ceny tovaru, ale zase nie je nutné, aby videli nákupné ceny.
Nastavenie prístupových práv do aplikácií alebo k dokumentom je ďalšia práca navyše, ktorá v prípade vyšších desiatok a stoviek zariadení zaberie enormné množstvo času. Vo väčších firmách by IT oddelenie nerobilo nič iné.
Pomôže technológia na vzdialenú správu
V System4u preto firmám ponúkame technológie na vzdialenú správu mobilných zariadení. Do softvéru pre Enterprise Mobility Management nahráme IMEI čísla nových zariadení, ktoré obvykle dostaneme rovno od distribútora, a na diaľku zariadenia nastavíme a nainštalujeme bez toho, aby sme ich vybaľovali zo škatule.
Ak to však treba, všetky zariadenia vybalíme, sprevádzkujeme, otestujeme a doinštalujeme aplikácie, ktoré sa na diaľku nainštalovať alebo nastaviť nedajú. Následne zariadenia opäť zabalíme, priložíme inštrukcie (pokojne aj v cudzom jazyku) a pošleme po prepravcovi priamo do rúk koncového zákazníka.
Zákazník potom zariadenia iba rozbalí, spustí a po pripojení na internet sa mu všetko automaticky nastaví – nainštalujú sa aplikácie, nastavia oprávnenia, upraví vzhľad používateľského prostredia a podobne. Celé je to jednoduché a veľkým firmám ušetrí obrovské množstvo času, peňazí aj starostí.
Navyše k mobilnému zariadeniu môžeme dodať aj ďalšie príslušenstvo, ako sú ochranné obaly, kryty skla, to všetko vo firemnom dizajne.
Alebo po prvom pripojení telefónu môže zaznieť firemná znelka, na pozadí môže byť nastavené logo spoločnosti a zamestnanci môžu na zariadenie dostávať firemné notifikácie. To všetko vďaka EMM.
V každom prípade pár suchých detailov na záver. Čo konkrétne prináša správne nastavenie mobilných zariadení?
- Zamestnanci sa dostanú k firemným dokumentom kedykoľvek a odkiaľkoľvek – nemusia práve sedieť v kancelárii, sú preto efektívnejší a spokojnejší.
- Vďaka správnemu nastaveniu prístupov môžu vidieť iba to, čo im firma dovolí.
- Je možné zakázať sťahovanie nedôveryhodných aplikácií tretích strán.
- V telefóne je možné striktne oddeliť pracovný a súkromný priestor.
- V prípade straty či poškodenia zariadenia je možné na diaľku zmazať dáta, nedostanú sa teda k nikomu nepovolanému.
- Všetky firemné zariadenia má IT oddelenie (alebo iný správca dát) pod kontrolou z jednej administrátorskej konzoly, naraz rozosiela aktualizácie aplikácií, všetko rieši vzdialene bez potreby mať zariadenie fyzicky pri sebe.
- Na telefónoch je možné mať aj aplikácie, ktoré sa bežne používajú na počítačoch.
- Na pracovné účely je možné urobiť takéto nastavenia aj na súkromnom telefóne zamestnanca.
- V prípade akéhokoľvek problému pomôže technik zo System4u.
A o tom sa rozpíšeme zase nabudúce.